Z historie

        Vznikli jsme v září 2001. Začalo to tak, že jsme u Dana v autě zahlédli zbraně, které si tam zapomněl po tréninku SHŠ Kopí a tak dlouho jsme do něho hučeli, až nám je půjčil, dovolil nám si s nimi seknout, sebe seknout, ošetřil nás a slovo dalo slovo a začali jsme trénovat. Někteří z nás měli o tomto šermu trochu zkreslené představy ( lehký fleret v dlani, bílý planš pod sebou a drát od rozhodčího v sobě), ale časem se vše vytříbilo. A tak do sebe bijeme různými zbraněmi, které středověk vymyslel a my můžeme sehnat, studujeme literaturu, sháníme látky a přemlouváme maminky (babičky, tetičky, sestřičky) k šití a tatínky k výrobě štítů, přileb a hlavně k placení. Zkuste si pořídit meč z kapesného 100,-Kč měsíčně a o plechovicích ani nemluvím.

        Hned v září 2001 jsme vytrhli do bitev. Nejprve na Chiméry, v lednu příštího roku do Podbořan, v dubnu jsme sprškou šípů ostřelovali slezské křižáky v Mokrovousech a v květnu flanderské milice (a tím i částečně sami sebe) v Kolíně.  Srpnové slunce nás pálilo v Mlázovicích a jestli někdo z vás obdaroval nebohé žebráky při slavnostech královny Elišky na začátku září 2002 v Hradci Králové, tak to jsme byli zase my. Na diecézní charitu jsme donesli 1240,-Kč, to není zase tak málo na dvanácti-čtrnáctileté děti, ne? Díky kostýmům jsme se večer vecpali do královnina průvodu a dva šťastlivci dokonce až na tribunu, takže večerní turnaj jsme měli z první ruky. (Včetně velmi plynulého, odborného  a dobovou staročeštinou předneseného projevu pana královského herolda. Být tam stánek s oprátkami, hned bych mu jednu koupil.)

        Na konci září jsme se přímo před očima královny Elišky na jejím turnaji pod Kunětickou horou v soubojích lehkooděnců  úplně neztratili, ale v závěrečné mele nás těžkooděnci rozprášili a seřezali. Holt jsme jenom děti, a tak jsme vyklepali zbroj do původního tvaru a jede se dál.

        V lednu 2003 jsme zmrzli a pak i padli v Podbořanech (Nic proti gustu, ale čtenou zkoušku při -4°C bych si klidně odpustil. Možná by bylo vhodné zpracovat scénář  s přihlédnutím k počasí, když už pro nás děti je jediná možnost zahřátí boj.)

        V létě 2004 jsme se rozhodli, že se zaměříme na první třetinu 15. století, na jedno z nejslavnějších období našich dějin, na dobu husitskou.

        A co dál? Podívejte se, co chystáme.

        A proč Tesák? České tesáky byly zbraně, kterými jsme začínali a kterými teď u nás cvičí nováčci.

 

Bitvy, kterých jsme se zúčastnili

Duben 2003: 12. 4. - jarní bitva Dohalice

Květen 2003: 1. 5.- na Valečově (vystoupení)
                                     31. 5. - ve Střezeticích - vystoupení na dětském dnu

Červen 2003: 7. 6. - ve Světí (vystoupení na dětském dnu)
                                     28. 6. - vystoupení v Dohalicích a v Sedlici u Praskačky
                                     29. 6. - vystoupení v Mokrovousech

Srpen 2003: 9. 8. - bitva na Hrubé Skále
                                  2. 8. - bitva v Mlázovicích u Jičína 

Září 2003: 5.-6. 9.- středověké slavnosti v Hradeci Králové (žebráci)
                              27. 9. - turnaj na Kunětické hoře

Leden 2004: 10. 1. - zimní bitva Dohalice

Březen 2004: 27. 3. - jarní bitva Dohalice

Duben 2004: 24. 4. - v Libušíně

Květen 2004: 15. 5. - Kolín

Až si vzpomeneme, tak sem určitě ještě něco dopíšeme.